Вторник, 2024-03-19, 8:00 AM

ВСЁ О ПЕНСИЯХ И НЕ ТОЛЬКО

Категории раздела
Пенсионная реформа [14]
Зачем нужна пенсионная реформа, ответы на некоторые вопросы
Накопительная система [2]
Второй уровень пенсионного обеспечения
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Пенсия » Пенсионная реформа

Пенсии строителям (список № 2)

Пенсія будівельникам (Список №2)

Значна частина будівельників має право на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку. Головна умова - робітники повинні працювати на роботах за Списком №2 виробництв, професій і посад.

Будівельникам пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2) призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при досягненні пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на таку пенсію, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць.
Чоловіки отримують пільгову пенсію після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з яких не менше 12 років 6 місяців - на будівельних роботах. Жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на будівельних роботах.
Іноді працівники не мають повного стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці. В такому випадку пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам. Але тут є умова: вони повинні мати не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці.
Повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників цього виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних ро¬біт, пов'язаних із виконанням своїх трудових обов'язків.
Пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списком №2, призначаються, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку №1, а інша в Списку №2. Якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку №2, а інша Списками не передбачена, пенсія на пільгових умовах не призначається.
ПРАВО НА ПЕНСІЮ
Згідно зі ст. 100 вказаного Закону, особам, які працювали до набуття чинності цим Законом (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно до наявного стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовується Список №2 виробництв, цехів, професій посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 р. №1173. Пільговий стаж при цьому зараховується до 01.01.1992 року. Проведення атестації робочих місць в такому випадку не вимагається. Пільговий стаж обчислюється за законодавством, що діяло до 01.01.1992 року.
ВИ У СПИСКУ?
Розділом XXIX Списку №2 передбачені працівники, зайняті на будівництві будівель і споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, шляховомостових, транспорту і зв'язку, житлових та культурно-побутових, а також підземних будівель і споруд шахт, рудників і комунікацій.
Згідно з Порядком застосування Списків №1 і №2, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Наприклад, посада мулярів, які постійно працюють в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад, вперше внесена в Список №2 постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. №10, яка набула чинності з 01.01.1992 р. Отже, особа, яка працювала за цією спеціальністю до цієї дати (наприклад, з 01.01.1974 р. до
30.01.1988 p.), права на пільгову пенсію не матиме, навіть якщо на підприємстві після 1992 року була проведена атестація робочого місця, оскільки ця посада Списком, затвердженим постановою №1173, не була передбачена.
Водночас, якщо, наприклад, той же муляр постійно працював в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад за цією спеціальністю як у період до 01.01.1992 р., так і після цієї дати (наприклад, з 01.01.1974 р. до 30.01.1984 р. та з 05.04.1992 р. до 12.03.1995 р.), він буде мати право на пільгову пенсію за Списком №2 відповідно до статті 13 Закону, навіть якщо у ці два періоди він працював на різних підприємствах (однак за умови, що перше підприємство видасть уточнюючу довідку про пільгову роботу з посиланням на розділ XXVII Списку).
Отже, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 13 Закону застосовуються: Список від 26.01.91 р. №10, з 11.03.1994 р. - Список №162, а з 16.01.2003 року - Список №36.
В розділі XXVII цих Списків визначено перелік робітників, які зайняті на будівництві, реконструкції, технічному переоснащенні, реставрації та ремонті будівель, споруд та інших об'єктів та які користуються правом на призначення пенсії на пільгових умовах.
АТЕСТАЦІЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ
Варто пам'ятати, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92 p., відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджений постановою Кабінету Міністрів України №442. Згідно з пунктом 4 цього Порядку, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів. Результати дійсні за умови, якщо впродовж цього часу на цьому підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці, у протилежному випадку для підтвердження права на таку пенсію має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у випадку припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
При підтвердженні права на пенсію за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 р. (упродовж 5 років після набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць), до стажу зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97 p., до пільгового ста¬жу зараховується весь період роботи до 21.08.92 р., 5-річний період роботи на підприємстві, що передує даті видання наказу про результати атестації, та період роботи впродовж наступних 5 років. Якщо ж атестація з 21.08.92 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97 р., право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядку проведення атестації робочих місць.
У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
У разі непідтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене.
Необхідно зауважити, що працівникам спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних тощо), зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками, до стажу зараховуються періоди роботи, відпрацьовані на цих підприємствах або в організаціях, за результатами атестації відповідних робочих місць.
У разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 при шестиденному і на 21,2 при п'ятиденному робочому тижні.
Такий же порядок застосовується при обчисленні пільгового стажу пра¬цівникам спеціалізованих підприємств і організацій.
ЩОБ СТАЖ ПІДТВЕРДИВСЯ
Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких мають бути вказані: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, що передбачено пунктом 20 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 5.07.2006 р. №920).
При відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим постановою правління ПФУ 10.11.2006 р. №18-1, на засіданні комісій, створених при головних управліннях ПФУ.
Слід зазначити, що при визначенні права на призначення пільгової пенсії відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення» час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пільгову пенсію до набуття чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення» або на цю пенсію до набуття чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому час навчання у професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Категория: Пенсионная реформа | Добавил: Mother_Hobbit (2013-06-29)
Просмотров: 1108 | Теги: льготные пенсии, пенсии со снижением возраста, пенсии по списку № 2, пенсии | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]